top of page

Jak się nie dać kobiecym nowotworom

Jak się nie dać kobiecym nowotworom?
 29 listopada 2011 r.uczestniczyliśmy w spotkaniu prozdrowotnym  z  cyklu „Zdrowo wiedzieć”- prowadzonym przez panią Lidię Tarczyńską – dziennikarkę TVP Katowice w auli Biblioteki Miejskiej w Sosnowcu. Gościem specjalnym był doc.dr hab.n.med. Pan Bogdan Michalski – konsultant wojewódzki ds. ginekologii onkologicznej.                                                                                  

Słuchając wypowiedzi lekarza, uzyskaliśmy wiele cennych informacji na temat zdrowia kobiet, badań profilaktycznych oraz najskuteczniejszych sposobów walki z nowotworami. Otrzymaliśmy odpowiedzi na nurtujące nas  pytania.. Czy należy zaszczepić się profilaktycznie? Czy mężczyźni „przekazują” kobietom problemy? Czy można być za starą lub za młodą na wizytę u ginekologa? Jakie mity pokutują wśród pań? Z dyskusji można było wyciągnąć wiele pożytecznych wniosków i zrozumieć, że najważniejsza jest profilaktyka i wczesna diagnoza możliwa tylko dzięki systematycznym badaniom kontrolnym.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

W Kolegium Pracowników Służb Społecznych

Dnia 16 marca 2012 r.uczennice i uczniowie klasy 1P wybrali się z wizytą do Czeladzi, gdzie mieści się Kolegium Pracowników Służb Społecznych.
Dyrektor placówki-dr Anna Zasada-Chorab- niezwykle życzliwie powitała młodzież i zaprosiła gości do wysłuchania prelekcji na temat zagrożeń cywilizacyjnych. Kierownik praktyk pani Agnieszka Rychłowska w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na problemy związane z alkoholizmem, bezdomnością, ubóstwem i bezrobociem. Okazało się, że zagrożenia XXI wieku obserwujemy na co dzień- w swoim mieście, na swoim osiedlu, na ulicy, przy której mieszkamy.
Po wysłuchaniu prelekcji młodzież zaproszono do obejrzenia budynku szkoły, której nowoczesny wystrój wzbudził ogólny podziw.

Stop dopalaczom

„Stop dopalaczom i substancjom psychoaktywnym”.

Prelekcję na ten temat przeprowadzili psychoterapeuci Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii z Chorzowa. Spotkanie, w którym wzięli udział uczniowie klas:1P i 2P, odbyło się w ramach projektu „ The 21st Century Hazards” dnia 16.04.2012r.
W trakcie trwania pogadanki prelegenci zapoznali zebranych z przyczynami sięgania przez młodzież po narkotyki i dopalacze oraz rodzajami substancji uzależniających, definiowali także zespół uzależnienia i omawiali skutki oddziaływania środków psychoaktywnych na organizm człowieka. Podano tez informacje na temat ośrodków pomocy i terapii dla osób uzależnionych.
Spotkanie zorganizowały panie: Renata Dudzik i Ewelina Popczyk.

Kana

„Kana”

Dnia 26.04.2012 r. uczniowie klas:1P i 2P uczestniczyli w spotkaniu z psychologiem w Centrum Edukacji i Wychowania „Kana” w Sosnowcu. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „The 21st Century Hazards”, a zorganizowane zostało przez panią Renatę Dudzik i panią Ewelinę Popczyk.
W trakcie wizyty w „Kanie” zapoznano młodzież z formami i zakresem działania centrum oraz bogatą ofertą placówki, mającą na celu zapobieganie zagrożeniom współczesnego świata. Umożliwiono im także zwiedzania ośrodka.

Przede wszystkim jednak uczniowie wysłuchali pogadanki na temat zagrożeń cywilizacyjnych XXI wieku, takich jak : prostytucja, narkomania czy alkoholizm.

Oczyszczalnia Ścieków Gigablok

„Oczyszczalnia Ścieków Gigablok"

18 kwietnia zorganizowaliśmy wyjazd do Oczyszczalni Ścieków Gigablok, aby wzbogacić naszą wiedzę na temat ochrony środowiska, a w szczególności ochrony wody.

Podczas zwiedzania ścieżki edukacyjnej zaobserwowaliśmy jak bardzo nasze codzienne życie potrafi zmieniać środowisko naturalne a także na czym polega oczyszczanie ścieków w nowoczesnej oczyszczalni.
Oczyszczalnia Ścieków Gigablok jest jedną z najnowocześniejszych oczyszczalni w Polsce. Zbudowano ją w ramach projektu „Katowice – oczyszczanie ścieków”. Projekt ten współfinansowało Miasto Katowice oraz Unia Europejska.
Gigablokto oczyszczalnia mechaniczno-biologiczno-chemiczna o przepustowości 40 tys. m3 na dobę. Odprowadzane są do niej ścieki z północnych dzielnic Katowic. W ciągu roku oczyszczanych jest tu ok. 8,4 mln m3 ścieków. Proces oczyszczania ścieków oparty jest na metodzie osadu czynnego z usuwaniem biogenów. Ponadto oczyszczalnia posiada piaskownik z usuwaniem tłuszczu oraz stację higienizacji osadu. Oczyszczalnia wyposażona jest również w dwie komory fermentacyjne osadów, w których powstaje biogaz wykorzystywany do wytworzenia energii elektrycznej i cieplnej.

Śląski Ogród Botaniczny

Pierwsza pomoc

W październiku i listopadzie 2011 r. uczniowie klasy 1P wzięli udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy. Celem zajęć było wyposażenie uczestników warsztatów w wiedzę i umiejętności niezbędne do skutecznego działania i współdziałania w sytuacji wystąpienia zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego.

Młodzież, pod czujnym okiem pielęgniarki szkolnej pani Doroty Musialik oraz pana Roberta Struzika, uczyła się układania poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, wykonywała zewnętrzny masaż serca i sztuczną wentylację.
W dobie tak wielu zagrożeń cywilizacyjnych umiejętność ratowania życia staje się niezwykle przydatna i ważna.



Pierwsza pomoc

Wycieczka do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie

Dnia 7 listopada 2011 r.wybraliśmy się na wycieczkę do Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej, które mieści się w mikołowskim ogrodzie botanicznym. Nasz pobyt rozpoczęliśmy od zwiedzania ogrodu, a konkretnie kolekcji edukacyjnej roślin energetycznych oraz roślin wrzosowatych. Następnie uczestniczyliśmy w zajęciach z cyklu „Rośliny i klimat”. Uzupełniliśmy swoją dotychczasową wiedzę na temat sposobów dbania o klimat. Dowiedzieliśmy się m.in.:

• w jaki sposób rośliny uczestniczą w przemianach energii,
• jakie są negatywne skutki działalności człowieka na środowisko przyrodnicze,
• co to są alternatywne źródła energii, jakie są ich zalety i wpływ na ochronę środowiska.
W czasie pobytu w Mikołowie mieliśmy też okazję nauczyć się prawidłowego wykonywania preparatu z liścia. Niektórym z nas nawet się to udało.
Spacer po jesiennym ogrodzie był okazją do zapoznania się z występującymi tam gatunkami roślin i niewątpliwą przyjemnością dla uczestników warsztatów.
  Nieoczekiwanie największą atrakcją pobytu okazała się obecność na terenie ogrodu Telewizji Katowice, która akurat wtedy realizowała program „Bliżej natury”. I tym sposobem 15 listopada mogliśmy się zobaczyć w telewizji



Naturehouse

bottom of page